МАРАФОН ІДЕЙ

«Розбудова безпечного діяльнісного освітнього середовища в укритті: інноваційні стратегії та успішні практики».


   11 лютого 2024 року в Україні та світі відзначався Міжнародний день жінок та дівчат в науці. З нагоди важливої в світі науки події фахівцями КЗ «ЗОІППО» ЗОР у дистанційній формі проводилися тематичні заходи. Метою заходів було сприяння рівному доступу жінок і дівчат до досягнень і розвитку науки, техніки й інновацій як запоруки забезпечення ґендерної рівноправності в освітній і науковій сферах.

  09 лютого 2024 року у синхронному режимі відбувся Марафон ідей «Розбудова безпечного діяльнісного освітнього середовища в укритті: інноваційні стратегії та успішні практики». Організатори марафону: науково-дослідні лабораторії КЗ «ЗОІППО» ЗОР, науковий відділ. Захід проводиться на виконання завдань: Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі, Наказу МОН України від 14.02.2023 р. № 164 «Про реалізацію інноваційного освітнього проєкту за темою «Організаційно-педагогічні умови функціонування та розвитку безпечної школи у воєнний/повоєнний час»), Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством освіти і науки України та The LEGO Foundation, Меморандуму про співпрацю між КЗ «ЗОІППО» ЗОР України та The LEGO Foundation.  Участь в онлайн – взаємодії взяли працівники закладів загальної середньої освіти Запорізької області-учасники освітнього проєкту всеукраїнського та регіонального рівнів з розбудови безпечної школи, керівники та педагогічні працівники закладів дошкільної і загальної середньої освіти. 

Марафон ідей розпочався з виступу в.о. ректора Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Анатолія Казачука, який побажав учасникам натхнення та продуктивної роботи. Модерування заходу здійснювалося під керівництвом проректора з наукової та міжнародної діяльності Тетяни Гури. З метою налаштування на активну взаємодію нею було проведено тематичну вікторину, присвячену Міжнародому дня жінок і дівчат в науці, та представлено результати опитування учасників марафону, надані при реєстрації на захід.

Завідувач НДЛ «Науково-методичні засади створення безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі», Олена Бабкова розкрила для учасників питання нормативно-правових основ та напрямів розбудови безпечного освітнього середовища в укритті. Особливості діяльнісного освітнього середовища в укритті було визначено у виступі Тетяни Гури на тему «Діяльнісне освітнє середовище в укритті: головні ознаки та інструменти розбудови».

Головний науковий співробітник НДЛ «Науково-методичний супровід розвитку професійної компетентності педагогів щодо фасилітації гри та реалізації ігрових методів навчання в освітньому просторі Запорізького регіону» Юлія Чемодурова розглянула з учасниками основні психологічні засади розбудови безпечного освітнього середовища в укритті, охарактиризувала основні етапи, базові характеристики та завдання першої психологічної допомоги.

Під час заходу головним науковим співробітником НДЛ «Науково-методичний супровід розвитку професійної компетентності педагогів щодо фасилітації гри та реалізації ігрових методів навчання в освітньому просторі Запорізького регіону Ольгою Байєр  і директором закладу дошкільної освіти (ясла - садок) № 100 «Гармонія» Запорізької міської ради Наталією Канцедал було презентовано досвід роботи педагогів закладу дошкільної освіти (ясла - садок) № 100 «Гармонія» Запорізької міської ради з теми «Діяльнісний підхід та «Халабудна педагогіка» для дошкільників в укритті закладу освіти», на якому учасники ознайомилися з цікавими ідеями організації освітнього процесу в укритті.

Цікавим та інформативним для учасників марафону був досвід роботи освітньої діяльністі в укритті Балабинського навчально-виховного комплексу «Школа І-ІІІ ступенів - гімназія «Престиж» Запорізького району Запорізької області. Заступник директора Лариса Черкасова презентувала особливості корекційно – розвиткових занять з лікувальної фізкультури та заходи з безпечної поведінки для учнів в найпростішому укритті.

Цікавою та корисною для учасників заходу стала інформація про навчальний проєкт для освітян «Д.І.М. Діти. Ігри. Майбутнє», який реалізовується для підтримки та розвитку мережі регіональних команд JuniorS, що працюють над організації активного дитячого дозвілля в прифронтових регіонах. Проєкт реалізується за підтримки Міністерства освіти та науки України та ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти». Про особливості проєкту розповіли головний науковий співробітник НДЛ «Науково-методичні засади створення безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі» завідувач кафедри реабілітаційної педагогіки та здорового способу життя КЗ «ЗОІППО» ЗОР Олена Аксьонова і вчитель фізичної культури Запорізької гімназії № 91 Запорізької міської ради, методист проєкту Оксана Мельниченко.

Проєкт #BraveKidsUkraine презентувала  головний науковий співробітник НДЛ «Науково-методичні засади створення безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі»  завідувач кафедри  теорії та методики виховання КЗ «ЗОІППО» ЗОР Оксана Барліт. Цей проєкт є частиною програми «Безпечна школа», яку Фонд Східна Європа впроваджує в співпраці з Міністерством освіти і науки України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій та Міністерством внутрішніх справ України. Метою проєту є підтримка учнівської молоді за допомогою ігор та активностей, які можна використовувати перебуваючи в укритті.

Олена Бабкова ознайомила присутніх з ефективними інструментами освітньої взаємодії учнів в укритті.

 

Загалом до участі в роботі марафону ідей долучилося понад 510 працівників закладів освіти та інших зацікавлених осіб. В межах заходу розглянуто актуальні питання сьогодення, що викликали зацікавленість і жваве обговорення з боку фахівців. Свідченням чого є відгуки у чатах, висловлені учасниками заходу пропозиції.